XTicaret Vergi Kesintisi %20 Oldu


 

Xticaret.com uzun bir süredir satış ortaklarından (xortak) %10 stopaj kesintisi yapmaktaydı. 5 ağustos 2011 tarihinden itibaren bu oran %20’ye çıkarıldı.

Xticaret Satış Ortaklığı Vergileri Neden %20 Yapıldı?

2011 yılı başında vergi denetmenlerinin belirlediği %10 stopaj vergisi yıllık 18.000 TL’ye kadar kazanç elde eden  satış ortakları için geçerliydi. Bu miktardan fazla kazanan satış ortakları yıllık 18.000 TL’den sonraki kazançlarının vergilendirmesi kendi sorumluluğunda olacaktı. Bu miktar ortalama aylık 1500 TL oluyor. Fakat duruma baktığımızda bir çok kişi bu kazanç limitlerini aşıyor. Daha yılın ilk bir kaç ayında bu limite gelmiş olan kişişler var. Birde buna xnetwork kazançları eklendiğinde kazanç daha da artıyor. Vergisel anlamda bu satış ortakları için büyük bir sorumluluk teşkil ediyor.

Ayda 100 TL kazanan da, 3.000 TL kazanan da %20 vergi ödeyecek

Xticaret veya vergi denetmenleri bu oranı %20’ye arttırarak meseleyi kökten çözmeye çalışmışlar. Ayda 3-4 bin TL kazansanızda başka ekstra bir vergi ödemiyorsuınuz fakat bu kazançların çok yüksek olması yine vergi konusunda sıkıntı yaratabilir.

Bildiğiniz üzere vergi hukukuna göre, vergiler kazanç oranlarına göre belirleniyor. Her vergi mükellefi aynı oranlarda vergi ödemez. Belirli limitlere kadar düşük vergi ödersiniz. Kazancınız yükseldikçe vergi oranlarınız artar. Şimdi bu durumda xticaret yeni başlayan küçük girişimcilerden de yüksek stopaj vergisi kesecek. Lakin yinede kesilen vergi çok değil. Normalde ticaret yapan herkes bu seviyelerde ve daha fazla vergi ödüyor.  

XTicaret Vergi Kesintisi %20 Oldu ile Benzer Yazılar:

20 Ağustos 2011 Saat : 3:06

XTicaret Vergi Kesintisi %20 Oldu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Xnetwork Son Yazılar FriendFeed

GooMass Eğitim Kiti