Xticaret Fiziksel Ürünlerde Komisyon Oranlarını Düşürdü!


Uzun zamandır fiziksel ürünler için xticaret komisyon oranlarının düşürülmesini savunuyorduk. Daha önce bizim yönlendirdiğimiz pek çok fiziksel ürün sahibi, xticaret yönetiminin kestiği %15’lik komisyon oranını fazla bularak vazgeçiyordu. Çünkü fiziksel ürünlerin dijital ürünlere göre çok daha fazla gideri bulunuyor.

Sonunda xticaret yönetimi müşterilerinin isteklerini önemseyerek tüm ürün sahiplerinden aldığı %15 komisyon oranını, sadece fiziksel ürün sahiplerine özel olarak %10’a çekti. Bu xticaret’teki fiziksel ürün sahipleri için güzel bir haber. Dijital ürün sahipleri xticaret’te yine %15 komisyon ve %17 stopaj kesintisi ile ürün fiyatı + kdv şeklide ürünlerini satış ortaklığı altyapısı üzerinden satmaya devam edecek.

XNetwork ağının de kurulmasıyla birlikte %10 komisyon oranı, hem fiziksel ürün sahipleri açısından hemde xticaret açısından makul bir oran. Türkiye’de Xticaret’in sisteminde örnek gösterecek bir şirket olmadığı için kıyaslayamıyoruz fakat yakın zamanda hürriyet e-ticaret’in açacağı yeni çarsım sitesinin de ürün sahiplerine uygulayacağı komisyon oranlarının %10 olacağını öğrendik.

Satış oranları yükseldikçe komisyon artacak;

Xticaret fiziksel ürün sahiplerine özel uyguladığı yeni komisyon oranları malesef sabit değil. Biz %10’da sabitlenmesini dilerdik fakat satış oranları arttıkça bu oranda %15’e doğru artacak. Yalnız xnetwork gibi binlerce sitede ürünlerinin tanıtımının da yapıldığını düşünürsek fiyatlar yine makul diyoruz. Xticareti sadece sanal pos alt yapısını kullandıran bir şirket gibi düşünmek yanlış bir yaklaşımdır. Bu şirketin Türkiye’de satış ortaklığı altyapısı ile öne çıktığını unutmamak gerekir. Daha öncede belirttiğimiz gibi ürün sahibi olarak ürününüzü xticarete eklediğinizde, sadece satış ortakları tarafından değil, ayrıca xnetwork ağındaki binlerce xdükkan sahibi tarafından da pazarlanıyor. Ürününüz bir kaç gün içerisinde binlerce sitede tanıtılılarak pazarlanıyor.

Bu yeni komisyon indirimi ile xticaret fiziksel ürünler satış ortaklığı ürün çeşitliliğinin arttırılması hedefleniyor. Bu sayede satış ortakları için de yeni iş alanları açılacak. Önümüzdeki günlerde bu sayfa altından yeni gelişmeleri sizlere aktaracağız.

Xticaret Fiziksel Ürünlerde Komisyon Oranlarını Düşürdü! ile Benzer Yazılar:

24 Ağustos 2011 Saat : 11:59

Xticaret Fiziksel Ürünlerde Komisyon Oranlarını Düşürdü! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Xnetwork Son Yazılar FriendFeed

GooMass Eğitim Kiti