7x > Proje-X > XDükkanların Etkili Kullanımı


Bazı arkadaşlar Proje X’te sadece işin xnetwork ayağına odaklanmış durumda. Xdükkanlarınız, satış ortaklığı kazançlarınız için çok önemlidir. Sadece işin xnetwork tarafına odaklanırsanız olmaz. Xnetwork uzun vadede size kalıcı, sabit bir kazanç getirir fakat xdükkanlar da sıcak para demektir. Xdükkanınızda günde 1 adet ürün satılsa aylık 500-600 TL’lik bir geliriniz olur. Xdükkanlardan para kazanabilmeniz için bir kaç detaydan bahsedeceğim.

XDükkanlarınızı Daha Etkili Kullanın

Xdükkanlar sizlere hazır site olarak veriliyor. Makaleler sizin yerinize Proje X çalışanları tarafından yazılıyor. Site tasarımı, hosting hizmeti, site adresi, her şeyiniz hazır bir şekilde geliyor zaten. Fakat durduğu yerde öylece size para kazandırmaz. Bu aşamadan sonra sizin yapmanız gereken bazı işler olacaktır. Ürün satmak için öncelikle müşterilere ihtiyacınız var.

XDükkanlarınıza Odaklı Ziyaretçi Oluşturun!

Proje X yönetimi, dükkanlarınıza müşteri çekmeniz için XReklam, kredili reklam sistemini kullanıcılarına açmıştı. Fakat ben sizlere ücretsiz reklam yollarının bazılarından bahsedeceğim.

Kalabalık Forumlar: Hem reklam, hem de SEO ikisi bir arada!

XDükkanlara ücretsiz ziyaretçi çekmemenin en etkili yollarından bir tanesi benim de çok sevdiğim forumlardır. Forumlardan gelen kullanıcıların dönüşüm oranları facebook, twitter gibi sosyal ağlardan gelen kullanıcılardan çok daha iyidir. Yapmanız gereken çok basit. Forumlarda ilgili bölümlere giderek satmak istediğiniz ürün hakkında yeni bir konu açın. Açtığınız konuda ürün hakkında kısa bir teşvik yazısı yazın. Ürün hakkında bilgi verin ve bir satıcı gibi davranmayın. Ürünü tavsiye eden biri olmaya özen gösterin. Yazının sonuna xdükkanınızdaki o ürünle ilgli olan sayfaya link verin.

Bakın satış ortaklığı linkinizi kullanın demiyorum. Xdükkandaki ilgli sayfaya link vereceksiniz. Çünkü amacımız sadece reklam yapmak değil. Aynı zamanda ilgli sayfamıza backlink oluşturarak sitemize SEO uyguluyoruz. Bu durumda hem sitemize SEO (arama motoru optimizasyonu) hem de reklam yapmış olacaksınız. Unutmayın forumlara yazdığınız tanıtım makalelerinin özgün olmasına özen gösterirseniz, bu sayfalar aynı zamanda google arama sonuçlarında da çıkacağı için google dan da sitenize ziyaretçi glecektir.

Google Aramaları: Google’dan Xdükkanlara Ziyaretçi Çekmek

Arama motorları, bedava ziyaretçi çekmek için mükemmeldir. Dönüşümü en yüksek ziyaretçiler arama sorgularından gelir. Çünkü sitenize gelen kişiler zaten konu hakkında araştırma yapan kişilerdir. Dükkanlarınızın Google gibi arama motorlarında üst sırlarda çıkmasını istiyorsanız SEO uygulamanız gerekiyor. SEO hem site içinde, hem de site dışında yapılır. SEO çok kapsamlı bir çalışma. Burada çok fazla detaya giremem fakat kısaca bazı temel işlerden bahsedeceğim. Detaylı bir SEO eğitimi almak isteyenler Orçun bey’in hazırladığı, GooMass’ın SEO rehberine bakabilir. Zaten bizim CSA gruptaki çoğunluk aynı zamanda bir GooMass üyesi.

XDükkanlara SEO uygulayın!

SEO aslında xdükkanın ilk kurulumunda başlar. Xdükkan kurulurken bir site adresi seçersiniz. Bu site adresinde tercihen anahtar kelime olması önerilir.
Xdükkan kurulumunda makalelerin hepsini birden eklemeyin. Günde 1 tane olacak şekilde teker teker eklemelisiniz. Genelde herkes, nasıl olsa proje x çalışanları bizim için makaleleri hazırlamış diye hepsini siteye ekler fakat bu SEO açısından son derece yanlış bir hareket.  Çünkü xdükkan siteniz güncel olmalıdır. 10 makale birden eklemek yerine bunu 10 güne yaymalısınız.

Bütün Kategorileri Eklemeyin.
Her sitenin bir uzmanlık alanı vardır. Google site deneyimini çok önemser. Bir siteyi belirli bir kategoride otoriter kabul eder. Örneğin hem borsa sitesi, hemde sağlık sitesi olmaya çalışmayın. Başka bir örnekle; internetten para kazanma makaleleri ve sağlık kategorisindeki makaleler aynı sitede SEO açısından uygun değildir. Xdükkanınız için kendinize bir kategori belirleyip, sadece bu kategori ile ilgli ürünlerin makalelerini ekleyin. Aslında bunlar çok derin konular ama burada SEO içine bir dalarsak çıkamayız. O yüzden ben biraz yüzeysel geçmek zorundayım.

SEO ile googledan ziyaretçi çekmek hem kalıcıdır, hem de cebinden para çıkmaz. Bir blog’ta yeni konu yayınlayarak bir kaç cümle ile konuyu özetleyip, hangi ürün hakkında tavsiyede bulunduysan xdükkanındaki o sayfaya link verdiğinizde sadece reklam değil o sayfaya backlink almış olursunuz.

Ayrıca xdükkan “kendin makale ekle” bölümünden hergün bir makale eklemeye özen göstermelisiniz. Bu makaleler mutlaka özgün olmalıdır. Yani kopyala/yapıştır yapmayın. Kendi kafanızdan bir şeyler yazın. Veya GooMass’taki içerik özgünleştirme videosunda anlattığımız gibi çok basit bir şekilde özgün makaleler üretebilirsiniz. İngilizcede spin adı verilen bu yöntemle şuanda sadece xticaret ürünlerini pazarlayarak aylık 3000 TL civarı kazanan siteler var.

Bugün biraz Xdükkan tarafına değinmek istedim. Xdükkanlar hakkında yazılacak daha pek çok ders var fakat bunları bir sonraki makaleye bırakıyorum. İlerleyen günlerde xnetwork’te başarılı olmanın bir kaç püf noktasından bahsedeceğim ama siz bu x dükkanlarınızı kaderine terketmeyin. Onlarla çocuğunuz gibi ilgilenin. 3-5 gün içinde para kazanmaya çalışmayın. Biraz daha uzaklara bakın. Yaptığınız çalışmaların dönüşümlerini hemen alamazsınız. 7x uzun vadeli bir yatırımdır fakat bir tutturduktan sonra sistem kendiliğinden büyümeye başlar.

Yeni başlayacaklar buradaki bağlantıdan CSA ekibine katılabilirler. Bir sonraki mailde görüşürüz. İyi çalışmalar.

Cüneyt Seçkin Aykaç
CSA ProjeX Ekip Lideri ve GooMass Yazarı
www.goomass.com

7x > Proje-X > XDükkanların Etkili Kullanımı ile Benzer Yazılar:

30 Aralık 2011 Saat : 1:18

7x > Proje-X > XDükkanların Etkili Kullanımı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Xnetwork Son Yazılar FriendFeed

GooMass Eğitim Kiti