Banner Reklam Alanları Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?


Daha önce yazdığım Proje-X konusunda banner reklamcılıktan bahsetmiştim. Aynı şekilde satış ortaklığında da (affiliate marketing) site kurmadan para kazanmak için banner reklamları kullanabilirsiniz.

Banner Reklam Alanları Kiralarken Dükkat Edilmesi Gerekenler

Banner reklam alanları kiralarken en hesaplı ve size en iyi kazandıracak şekilde site sahipleri ile pazarlık yapın. Forum sitelerinden banner reklam satın alırken, elinizden geldiğince konu için reklam alanlarını kiralamaya çalışın. Fiyatına göre her sayfada görünen veya sadece anasayfa, yada kategori sayfalarında görünen bannerlar için ayrı fiyatlar belirlenir.

Footer’daki bannerlar (sayfanın en alt bölümü)  genellikle en az tıklanan bölümlerdir. Bu genel olarak pek çok sitede böyledir. Bu sebeple diğerlerine göre daha ucuz olmalıdır. Forum sitelerinde  ise en çok tıklama alan bölge konu içlerindeki alanlardır.

Ardından Header bölümü (en üstte genellikle 728×90 veya 468×60) geliyor. Fakat 468×60 banner boyutunu kullanmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü kullanıcılar için reklam körlüğünün en fazla yaşandığı banner boyutudur.

Video sitelerinde en çok tıklama alan reklam bölgesi videoya en yakın bölge olmakla birlikte, video altı veya video üstüdür. Monitörünüzü en çok kullanılan 1024×768 çözünürlüğüne getirin. Bu şekilde video izlenirken ekranın dışına taşmayan bir reklam alanı varsa buraya reklam verin. Diğer reklam alanlarını da fiyat/performans faktörüne göre değerlendirebilirsiniz.

Reklam vereceğiniz sitenin, websiteoutlook.com dan günlük sayfa gösterimine bakın. Fiyatı belirlerken sitenin günlük sayfa gösterimi ve alexa.com verileri oldukça önemlidir. Örneğin günlük 10.000 sayfa göstrimi olan ir sitedeki reklamınız tahmini olarak %0,5 ile %1 arasında tıklama alacaktır. Bu da reklamlarınıza günde 100 kişinin tıklayarak gelmesi demektir. Tabiki bu oran reklam verdiğiniz sitenin içeriğine göre değişir. Bannerda bahsedilenler ile alakalı içeriği olna bir siteden reklam alanı aldıysanız bu oran doğrudan %3’lere çıkacaktır. Teşvik sayfalarında ise tıklama oranlar en üst seviyededir. Bazen %100 olabilir. Bu tavsiyeler istediğiniz herhangi bir satış ortaklığı ürünü için uygulanabilir.

Banner reklam alanı satın aldığınız sitelerden en iyi dönüşümü almanın yolu, odaklı sitelerden reklam alanı kiralamaktır. Örneğin bayanlara hitap eden bir ürünün reklamını yapıyorsanız, kadinlarkulubu.com gibi bir site çok daha etkili dönüşüm sağlar. Böyle konuya odaklı siteler bulmak tabiki çok kolay değil fakat denk gelirse kaçırmayın.

Deneme yapmak isteyenler küçük sitelerle anlaşmalar yaparak başlayabilirler. Fakat hiti yüksek büyük sitelerle 3 aylık yapılan anlaşmalar her zaman çok daha karlıdır.

Bizden size küçük bir tavsiye; Sakın popup reklam paketlerinden satın almayın. Bir sonraki derste 100-200 bin kişilik facebook gruplarında ücretli bağlantı paylaşımından bahsedeceğim.

Sitesinden reklam alanı kiralayan site sahipleri ile iletişime geçmek için kullanabileceğiniz bazı adresler.

http://forum.iyinet.com/reklam-alim-satim/

http://www.r10.net/reklam-alimi-reklam-satisi/

Veya bu şekilde bir google araması ile reklam alım satımı yapılan siteleri bulabilirsiniz. Hadi bakalım.

Cüneyt Seçkin Aykaç
www.goomass.com

Banner Reklam Alanları Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli? ile Benzer Yazılar:

10 Ocak 2012 Saat : 1:42

Banner Reklam Alanları Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Xnetwork Son Yazılar FriendFeed

GooMass Eğitim Kiti